Bratislava, 5.11.2024 – Zákon o dani z finančných transakciíporušuje princípy európskeho práva a predstavuje pre podnikateľov neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž podľa Zmluvy o fungovaní EÚ, konštatuje slovenská pobočka medzinárodnej mimovládnej organizácie IFA. Slovenská pobočka IFA (International Fiscal Association), ktorá združuje daňových poradcov, právnikov a vysokoškolských odborníkov, sa preto pridala k podnetu zahraničných obchodných komôr na Slovensku smerovanému na Európsku komisiu. Zákon o dani z finančných transakcií má po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť od 1.1.2025,
Tri dôvody, prečo daň z finančných transakcií porušuje európske právo
Zákon o dani z finančných transakcií bol schválený v skrátenom konaní bez riadneho legislatívneho procesu, a to na základe predlohy maďarského zákona z roku 2012 o obdobnej dani. V procese schvaľovania chýbala ex ante analýza z pohľadu medzinárodného daňového práva.
Odborníci na zdaňovanie združení v IFA na základe vlastnej analýzy považujú zákon o dani z finančných transakcií problematický hneď v niekoľkých bodoch. „Z pohľadu európskeho práva je problémové, že nová daň z finančných transakcií sa bude vzťahovať aj na bankové transakcie uskutočňované slovenskými podnikateľmi na účtoch v zahraničných bankách a bude mať za následok vyššie zdanenie v prípade cezhraničných zúčtovaní nákladov,“ vysvetľuje Renáta Blahová, prezidentka slovenskej pobočky IFA a partnerka BMBPartners TAXAND.
Vyššie efektívne zdanenie cezhraničných zúčtovaní nákladov v porovnaní s domácimi ako aj legislatívna požiadavka na slovenských podnikateľov na „samovýpočet“ a odvádzanie dane na mesačnej báze z pohybov na účtoch v zahraničných bankách predstavuje neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž podľa Zmluvy o fungovaní EÚ. V neposlednom rade celkový dopad novej slovenskej dane z finančných transakcií je v rozpore s voľným pohybom kapitálu podľa článku 63 Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorý zakazuje všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými krajinami.
„Je zrejmé, že slovenský zákon o dani z finančných transakcií sa prijal bez toho, aby bol v riadnom procese odobrený zodpovednými orgánmi EÚ z pohľadu súladu s európskym právom. Nová daň by nielen neprimerane zasiahla firmy podnikajúce na Slovensku, ale zároveň by časť firiem diskriminovala a neprimerane zaťažovala,“ hovorí Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.
Slovenská pobočka IFA preto podporuje iniciatívu zahraničných obchodných komôr na Slovensku, aby sa tieto obrátili na Európsku komisiu.