Teória transformačného vedenia – nastáva tu návrat určitých charakterových vlastností, ktoré súvisia s osobnosťou, vlastnosťami vedúceho pracovníka. Táto teória zahŕňa pojem charizma vedúceho pracovníka (uprednostňuje sa takýto pracovník).
Charizmus (Max Weber) – koniec 40. Rokov. Charizmatickí vedúci majú významný vplyv na svojich podriadených.
Burns, Bass – koniec 70. rokov. Naznačujú, že vedúci za účelom splnenia cieľov sú ochotní (a súčasne aj schopní) stimulovať, meniť, využívať hodnoty, názory a potreby podriadených. Sú schopní zasahovať do hodnotovej orientácie podriadených – preto ich nazývame aj transformační vedúci. Vedúci, u ktorých je vzťah k podriadeným založený na výmene (práca za odmenu), nazývame transakční vedúci. Ţ všetky situačné teórie, ale aj behaviorizmus sú transakčné.
Transformační vedúci sú charizmatickejší manažéri a viac intelektuálne stimulujú ako transakční. Pre transformačných vedúcich sú charakteristické 4 vlastnosti:
- vedúci má víziu, ktorú je schopný zreteľne formulovať; môže byť ňou cieľ, plán, ale aj určitá priorita
- vedúci je schopný jasne o tejto vízii komunikovať, vie predložiť dodatočné jasné, logické dôvody pre ich realizáciu
- vedúci si vie vybudovať povesť slušného, spravodlivého a rozhodného človeka, ktorý dokazuje svojmu okoliu, že je vytrvalý napriek prekážkam a ťažkostiam
- vedúci má pozitívny pohľad na seba, svojich podriadených i okolie
Aké sú kľúčové vlastnosti transformačného vedúceho podľa teórie transformačného vedenia?
Je transformačné vedenie vždy efektívnejšie ako tradičné metódy vedenia v moderných organizáciách?
Efektívnosť transformačného vedenia môže závisieť od konkrétnej situácie a kultúry organizácie. Kým v niektorých prípadoch môže byť výrazne účinnejšie, v iných situáciách môžu byť tradičné metódy vedenia rovnako alebo dokonca efektívnejšie.