Hazardné hry = prísne regulované odvetvie
Hranie hazardných hier sa považuje za akýsi typ zábavy spojený s určitým adrenalínom, v ktorom môže hráč vyhrať vysoký obnos peňazí. Na to aby hráč peniaze vyhral je však potrebné peniaze vložiť. Z hrania hazardných hier môže vzniknúť aj závislosť a napriek tomu, že pri možnosti vysokej výhry existuje aj možnosť vysokej prehry.
Medzi zdravým a nezdravým hraním hazardných hier teda existuje tenká hranica. Na Slovensku preto od roku 2005 existuje tzv. Zákon o hazardných hrách, ktorý si prešiel už mnohými úpravami, no tá najväčšia vošla do platnosti len nedávno a to v roku 2019 a zmenila takmer celé fungovanie hazardu na Slovensku.
Od roku 2005 bolo cieľom tohto zákona viac-menej monitorovať situáciu kasín a hazardu na Slovensku a taktiež regulovať jeho fungovanie no nie až v takom veľkom rozsahu ako od roku 2019. Poďme sa na to teda pozrieť bližšie.
Čo táto novela zákona zmenila
Keďže hlavným cieľom novely zákona o hazardných hrách bola vyššia ochrana spotrebiteľa bolo hneď jasné, že pravidlá sa plánujú sprísniť. Taktiež ďalším cieľom bolo zvýšiť level digitalizácie v tomto sektore. Zvýšený bol taktiež minimálny počet hracích zariadení na jednu prevádzku čím mnohé prevádzky prestali poskytovať možnosti hazardu keďže si nemohli dovoliť navýšiť kapacity prístrojov.
Ďalšou novinkou bolo obmedzenie hodín, počas ktorých boli herne v prevádzke a väčšie kompetencie dostali aj obce, ktoré mohli zakázať prevádzkovanie v určité dni v roku, prípadne zakázať takéto prevádzky na ich území úplne.
Od tohto roku vznikol tzv. Úrad pre reguláciu hazardných hier. S jeho príchodom a s príchodom digitalizácie sa zmenili aj podmienky pre online kasína, ktoré musia na svoje fungovanie splniť podmienky pre získanie licencie, ktorá je udeľovaná od 5 do 12 rokov a preto na Slovensku máme oveľa menej online kasín slovensku, ktoré disponujú touto licenciou – napríklad: Tipsport, Niké, DoxxBet, SynotTip, Fortuna a ďalšie iné.
Hráči sa teda v prípade nesprávneho zaobchádzania zo strany kasína, ktoré má licenciu obrátiť priamo na súd. Ďalšími novinkami bol napríklad zákaz prevádzkovania takýchto hier v pohostinstvách a naďalej zostal zákaz hrania pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Spustený bol aj tzv. register osôb vylúčených z hrania hazardných hier ako napríklad osoby so sociálne slabších pomerov, závislé alebo liečené osoby a podobne. Bol stanovený aj presný zoznam licencií, ktoré môžu byť udelené ako napríklad licencia na: lotériové hry, stávkové hry, charitatívne lotérie, kurzové stávky, hazardné hry v kasíne, online hazardné hry a podobne.
Ďalšie zmeny od roku 2020
Zavedenie týchto licencií teda pomôže ochrane spotrebiteľa a zníži nelegálne fungovanie hazardných hier na Slovensku a dokonca aj pomôže zvýšiť rozpočet štátu. V novembri roku 2020 boli do platnosti uvedené ďalšie zmeny týkajúceho sa tohto zákona ako napríklad nová určená minimálna vzdialenosť prevádzky hazardných hier od školského a sociálneho zariadenia a od zariadenia na liečbu závislostí.
Ďalej sa zvýšili kompetencie obcí ako nakladať s prevádzkami hazardných hier a doplnené boli aj kompetencie Úradu pre reguláciu hazardných hier ako napríklad to, že ak je prevádzka bez licencie tento úrad ju môže priamo na mieste zavrieť. Sprísnili sa aj podmienky pre osoby, ktoré sú zapísané v registri vylúčených osôb. Môžeme teda povedať, že veľké sprísnenie podmienok je viac na strane spotrebiteľov keďže hazard je niekedy veľmi nebezpečnou premennou v živote jednotlivca alebo rodiny.
Ako to ovplyvnilo hranie hazardu na Slovensku?
Týmito novinkami bol teda pomerne vo veľkom ovplyvnený trh hazardných hier na Slovensku. Dokonca bol tento zákon nazvaný ako likvidačný pre prevádzky hazardných hier. Prevádzkovatelia týchto hier sa dokonca zhodli na tom, že takto vyzerá nepriamy zákaz hazardných hier na Slovensku. Avšak zodpovedné hranie bolo cieľom našej vlády už v pomerne dlhom časovom období.
Týmito opatreniami bola znížená dostupnosť hazardných hier v krajine takmer o dve tretiny, čo môžu niektorí brať ako úspech a iní ako podkopnutie kolien. Prevádzkovatelia hazardných hier dokonca apelovali na to, že sa zvýši možnosť nelegálnych stávok avšak každý potenciálny hráč by mal brať do úvahy to, že ak bude hrať hazardné hry alebo stávkovať v nelegálnom zariadení bez licencie v prípade krivdy mu nebude možné nijak pomôcť.
Cena licencie na 10 rokov je približne 2,5 milióna eur. Ak vlastník podniká aj so športovými stávkami je možné uznať ju len na 5 rokov, v hre je však možné predĺženie. Získanie licencie však nie je také jednoduché.
Najdôležitejšia podmienka je mať oficiálne sídlo spoločnosti prevádzkujúcej hazardné hry priamo na Slovensku. Predtým bolo možné mať sídlo aj v zahraničí a práve s touto zmenou odišlo zo Slovenska mnoho zahraničných prevádzkovateľov hazardu.
Zatiaľ čo online kasína nedisponujú veľkým množstvom obmedzení kamenným prevádzkam s príchodom tohto zákona pribudlo mnoho obmedzení: už aj tzv. kvízomaty podliehajú hazardným hrám, obmedzili sa im otváracie hodiny a mimo nich nie je zo zákona možné prevádzkovať hazardné hry, redukoval sa počet hracích automatov, zmenili sa miesta, na ktorých bolo možné prevádzkovať hrací automat, v niektorých územných celkoch ako napríklad Bratislava nemôže od roku 2020 vzniknúť žiadna prevádzka hazardných hier ani kasíno a dokonca od roku 2024 sa pripravuje úplné zrušenie kasín na území Bratislavy.
Či sú teda všetky doteraz spomenuté zmeny, novely, zákazy a podmienky prísne, devastačné alebo naopak nápomocné záleží na individuálnom zvážení každého jednotlivca.