Žiaruvzdorné materiály

Sú potrebné tam, kde sa vyskytujú vysoké teploty, v tepelných agregátoch. Na Slovensku sa vyrába šamot v Kalinove; magnezit v Košiciach, Jelšave, Lovinobani, Hačave, Lubeníku; dinas v Banskej Belej.
Žiaruvzdorné materiály ? materiály, ktoré majú vysokú stálosť pri vysokých teplotách. Obsahujú hlavne tieto oxidy: MgO, CaO, SiO2, ZrO2, Cr2O3, Al2O3. Používajú sa v hutníctve, energetike, chemickom priemysle, na výrobu kotlov, .….

Tvarované žiaruvzdorné materiály

1. DINAS – je to žiaruvzdorný materiál kyslej povahy, pretože obsahuje minimálne SiO2 (t. j. predstaviteľ kyslosti v žiaruvzdorníctve). Jeho podstatou je kremeň. Kremeň má tieto modifikácie:
870 °C 1470 °C 1713 °C
kremeň tridymit cristobalit kremenné sklo

Z hľadiska výpalu dinasu sa snažíme, aby sa čo najviac kremeňa premenilo na tridymit, pretože jeho dĺžková roztiahnutosť je najnižšia.
Z celkového množstva dinasu je:
60 – 80 % tridymitu
20- 30 % cristobalitu
10 – 20 % kremeňa
8 – 15 % kremenného skla
1 tona dinasových tehál stojí 12.000,-. Používa sa do výmuroviek koksárenských batérií, v ohrievačoch vetra pre vysokú pec, v sklárskych peciach. Používa sa do 1500 °C a má žltohnedú farbu.

2. HLINITO-KREMIČITÉ MATERIÁLY – obsahujú 2 komponenty: Al2O3 a SiO2 v rôznych percentuálnych zastúpeniach. Patria sem:
a) šamotové materiály ? najpevnejšie, použitie do 1450 °C. Nepoužívajú sa pri styku s roztaveným kovom a troskou, ale v peciach, kde sa používa suchý ohrev, v panvách, v peciach pre domácnosť, v krboch …. Obsahuje maximálne 43 % Al2O3. 1 tona stojí 12.000,- a má žltú farbu.
b) vysokohlinitý šamot ? obsahuje nad 43 % Al2O3. Používa sa v priemyselných peciach na výmurovku. So vzrastom Al2O3 rastie aj žiaruvzdornosť, ale aj cena. Má žltú farbu, a so vzrastom žiaruvzdornosti prechádza až do bielej farby.

3. MAGNEZIT – je hnedočiernej farby. Podstatou je MgO, ktorý sa taví až pri 2800 °C. MgO = periklas, preto sa magnezitové výrobky označujú aj ako periklasové výrobky. Sú to zásadité výrobky, pretože MgO a CaO sú zásadité oxidy. Vyrábajú sa s minimálnym obsahom 90 %MgO. Použitie až do 1650 °C, v peciach a nádobách pri výrobe ocele a medi. 1 tona stojí 15.000 – 18.000,-. Jedným z periklasových výrobkov sú:
– periklas-chrómové výrobky ? pridáva sa do nich Cr2O3 (chrómová ruda – dovoz z Kuby, Iránu, Albánska …). Používajú sa na tepelne najnamáhavejšie časti priemyselných pecí do 1700 °C.
– periklas-uhlíkové stavivá (MgO-C) ? vyvinuli sa v poslednej dobe. Obsah C je do 15 %. Uhlík sa pridáva vo forme smoly, grafitu alebo živice. Pridávajú sa sem aj antioxidanty – prvky kovovej alebo nekovovej povahy, ktoré chránia uhlík pred vyhorievaním (napr. bór, horčík, hliník, kremík). Využitie vo výmurovkách vysokej pece, v kyslíkových konvertoroch. 1 tona stojí 25.000,-.

4. ZIRKONIČITÉ MATERIÁLY – je čiernej farby. Podstatou je ZrO2. Sú drahé, v priemyselnom merítku sa preto málo používajú. Používajú sa na výrobu kelímkov hlavne v laboratóriách (veľmi dobre odolávajú kyselinám a zásaditým látkam).

5. UHLÍKOVÉ MATERIÁLY – úplne čierna farba. Musia mať pevné zrno a spojivo, to sa za tepla premieša a vylisuje. Pevné zrno tvorí rozomletý koks alebo rozomletý termoatracit. Spojivo tvorí ohriata roztopená smola. Použitie pod nistejou vysokej pece, ako anóda pri výrobe hliníka v elektrolýzeroch.

Netvarované (zrnité) žiaruvzdorné materiály

1. MALTY A TMELY – malta sa používa na spojenie dvoch tehál. Zrno je veľkosti do 1 mm, do neho sa pridáva voda alebo vodné sklo. Tmely sú jemnejšie ako malty, už sú rozrobené s vodou.

2. OPRAVÁRENSKÉ HMOTY A ŽIAROMONOLITY (ŽIAROBETÓNY) – opravárenské hmoty sa používajú striekaním na opravu výmuroviek. Žiaromonolity pozostávajú z 3 zložiek:
– žiaruvzdorné zrno – ľubovoľný mletý žiaruvzdorný materiál
– spojivo – cement
– voda
Tieto 3 zložky sa premiešajú v miešačke a vytvorená hmota sa odlieva. Vzniká hydraulická väzba (t. z. že hmota tuhne) a pôsobením tepla sa mení na hmotu keramickú.

Vláknité žiaruvzdorné materiály

Najznámejší vláknitý žiaruvzdorný materiál je sibral – vo forme vaty, dosiek, trubiek … . Použitie do 1460 °C.
Je nutné poznamenať, že je rozdiel medzi izolačnými a žiaruvzdornými materiálmi:
• izolačné materiály sa používajú od 300-1200 °C, napr. kremelina, sklenná vata, trosková vata, čadičová vata, berlit …
• žiaruvzdorné materiály sa používajú od 1200 °C, napr. dinas, magnezit …
Jednou z najdôležitejších fyzikálnych veličín žiaruvzdorných materiálov je ich tepelná vodivosť (?, jednotkou je W.m??.K??) ? udáva, aké množstvo tepla sa materiál prejde, napr.
šamot 1 W.m??.K??
magnezit 3-4 W.m??.K??
vláknité žiaruvzdorné materiály 0,03 W.m??.K??
Táto vlastnosť žiaruvzdorných materiálov je veľmi dôležitá, ale musíme brať ohľad aj na cenu.

Komentáre k článku Žiaruvzdorné materiály (4)

  1. Žiaruvzdorné materiály zahŕňajú šamot, magnezit, dinas, a uhlíkové materiály. Používajú sa v situáciách, kde sa vyskytujú vysoké teploty, napríklad v hutníctve, energetike a pri výrobe kotlov.

  2. Sú moderné žiaruvzdorné materiály dostatočne udržateľné z ekologického hľadiska?

  3. Hoci žiaruvzdorné materiály vydržia extrémne podmienky a sú efektívne, výroba a používanie niektorých z týchto materiálov môže mať negatívny vplyv na životné prostredie, napríklad pri tavení magnezitu, ktorý vyžaduje veľa energie.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥